Badanie nośności pali jest niezwykle istotnym elementem prac związanych z palowaniem fundamentów. W jaki sposób dokonuje się jednak obliczeń i jakie parametry trzeba uwzględnić podczas ich prowadzenia? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest nośność pali?

Palowanie to jedna z technik mających na celu wzmocnienie fundamentów budynku. Polega ona na osadzeniu stałych pali, które będą mogły przenosić obciążenie do gruntu. Wykonanie tej pracy może być więc konieczne na przykład w przypadku wznoszenia bardzo wysokich budynków (takich jak wieżowce) lub też budowania obiektów na niestabilnych gruntach.

Aby pale mogły w odpowiedni sposób pełnić swoją funkcję, niezbędne jest prawidłowe dobranie ich właściwości. Jedną z najważniejszych kwestii jest obliczenie nośności pali. Czym jednak jest omawiany parametr i co na niego wpływa?

Nośność pali możemy zdefiniować jako zdolność tych elementów do przenoszenia obciążenia. Wartość tego parametru może znacznie różnić się w konkretnych przypadkach, dlatego przy jej obliczaniu powinniśmy uwzględniać wszystkie ważne czynniki. Co w takim razie ma wpływ na nośność pali?

Co wpływa na nośność pali?

Nośność pali zależy między innymi od parametrów omawianych elementów konstrukcyjnych. Obliczając tę wartość, musimy uwzględnić przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane te komponenty. Obecnie wykorzystywane są między innymi cechujące się różnymi właściwościami pale stalowe, drewniane, betonowe, żelbetowe prefabrykowane czy żelbetowe betonowane in-situ. Wpływ na nośność będzie miała także średnica i długość zastosowanego elementu.

Kolejnym czynnikiem, który musimy uwzględnić, jest metoda wprowadzania w grunt. Nośność pali może być bowiem zależna od zastosowanej techniki wbijania, wwiercania, wkręcania czy wciskania elementów konstrukcyjnych.

Na nośność pali wpływa jednak nie tylko sama konstrukcja tych elementów i metoda ich umieszczenia. W tym przypadku istotny jest również typ gruntu. Obliczając nośność pali, musimy znać więc konkretne właściwości geologiczne podłoża.

Obliczanie nośności pali

Gdy wiemy już, jakie czynniki mogą wpływać na nośność pali, możemy odpowiedzieć na pytanie o to, jak wygląda wyliczanie tego parametru. Wartość ta jest więc wyznaczana obliczeniowo już na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Ze względu na to, jak duże znaczenie ma prawidłowe dobranie nośności pali dla trwałości budynków i bezpieczeństwa przebywających w nich osób, niezbędne jest także przeprowadzenie badań, które potwierdzą trafność wyliczeń.

W zależności od specyfiki danego projektu wykonuje się statyczne lub dynamiczne badanie nośności pali. W przypadku każdej z tych metod zastosowanie mają inne wytyczne dotyczące prowadzenia prac.

Statyczne badanie nośności pali wykonywane jest za pomocą sondy wprowadzanej w grunt. Aby możliwe było prawidłowe wyznaczenie obliczanej wartości, stosuje się elementy takie jak na przykład pale kotwiące lub balast.

Inaczej przebieg prac wygląda w przypadku dynamicznego badania nośności pali. Metoda ta nie wymaga bowiem stosowania wymienionych wcześniej elementów, przez co jest tańsza i szybsza. Bez względu na to, które z wymienionych badań zostanie przeprowadzone, obliczanie nośności pali musi zostać przeprowadzone starannie i precyzyjnie – jest ono bowiem niezwykle ważne dla całości projektu.