Decydując się na własną instalację fotowoltaiczną trzeba podjąć szereg różnych decyzji. Jedną z nich jest wybór rodzaju systemu – off-grid czy on-grid. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed dokonaniem wyboru, biorąc pod uwagę uwarunkowania lokalne, cel inwestycji oraz własne potrzeby.

Instalacja off-grid – czym się charakteryzuje?

Instalacja off grid to system fotowoltaiczny, który nie jest podłączony do publicznej sieci energetycznej. Jest on projektowany tak, aby działać w całkowicie niezależny i autonomiczny sposób. Wygenerowana przez panele fotowoltaiczne nadwyżka prądu jest magazynowana w akumulatorach, czyli magazynach energii, które zapewniają zasilanie w nocy lub podczas mniej słonecznych dni.

Zaletą posiadania instalacji off-grid jest przede wszystkim niezależność energetyczna. Umożliwia ona autonomię od sieci energetycznej i chroni przed brakiem zasilania nawet w przypadku awarii sieci energetycznej. Oznacza także całkowitą eliminację rachunków za prąd. System działa niezależnie od sieci, w związku z czym nie ma opłat publicznych związanych z przesyłaniem energii.

System off-grid nie jest jednak pozbawiony wad. Przekłada się on przede wszystkim wyższe koszty początkowe inwestycji, ponieważ niezbędny jest zakup magazynu energii, w którym kumulowana jest nadwyżka wytworzonego prądu. Akumulatory mają także ograniczoną pojemność, co może okazać się problematyczne np. w przypadku długotrwałego braku słońca.

Kiedy warto zastosować tego rodzaju system? Sprawdzi się on głównie w miejscach, w których nie ma dostępu do publicznej sieci energetycznej, a także dla osób i firm, które pragną całkowitej niezależności energetycznej i ochrony od przerw w dostawach prądu.

Czym wyróżnia się instalacja on-grid?

System on-grid jest z kolei podłączony do sieci energetycznej, do której trafiają wygenerowane przez panele fotowoltaiczne nadwyżki prądu. W razie wystąpienia zapotrzebowania energia elektryczna pobierana jest właśnie z sieci. Zaletami tego rodzaju systemu są niższe koszty inwestycji, ponieważ nie ma potrzeby zakupu magazynu energii, a także nieograniczony dostęp do energii w razie potrzeby. Z kolei wadami systemu jest uniezależnienie od działania sieci, możliwość w przerw w dostawie prądu, a także konieczność uiszczania opłat związanych z przesyłaniem energii elektrycznej. Systemy on-grid są opłacalne w miejscach z niezawodnym dostępem do sieci energetycznej, co pozwala na sprzedaż nadwyżek energii i redukcję rachunków za prąd bez konieczności inwestowania w akumulatory.

System on-grid czy off-grid – który wybrać?

Wybór między instalacją off-grid a on-grid zależy od indywidualnych potrzeb, posiadanego budżetu i warunków lokalnych. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady związanej podjęciem decyzji, skorzystaj z pomocy ekspertów – firmy Nexenergy (https://nexenergy.pl/), która specjalizuje się w zakresie doboru i montażu systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii.