Masz własną działalność nierejestrowaną i zastanawiasz się, czy możesz być w tym samym czasie zatrudniony u innego pracodawcy? A może już pracujesz na etacie albo jesteś na umowie zlecenie i zamierzasz założyć działalność nierejestrowaną? Jeśli na któreś z zadanych pytań odpowiedziałeś tak, to przeczytaj ten artykuł, w którym przyjrzymy się opcjom prowadzenia działalności nierejestrowanej i potencjalnej pracy na etacie.
Działalność nierejestrowana – co to?
Według przepisów działalność nierejestrowaną może prowadzić tylko osoba fizyczna. Przychód należny z działalności nierejestrowanej nie powinien przekroczyć w żadnym miesiącu 3/4 kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto. W 2024 roku kwota ta wynosi od stycznia do czerwca 3 181,50 złotych, zaś od lipca do grudnia 3 225,00 zł. Warto podkreślić, że osoba fizyczna, która chce realizować działalność nieewidencjonowaną, w okresie ostatnich pięciu lat nie powinna realizować działalności gospodarczej.
Sprawdź jak założyć działalność nierejestrowaną w 2024 roku: https://www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Praca na etacie a działalność nierejestrowana – ciekawostki
Przepisy aktualnie obowiązującego prawa nie zabraniają osobie mającej działalność nierejestrowaną do wykonywania pracy u innego pracodawcy na podstawie chociażby umowy o pracę lub do podjęcia zatrudnienia. Należy jednak zapamiętać, że jakkolwiek przepisy prawa nie zabraniają bycia na etacie albo podjęcia etatu przy prowadzeniu działalności nieewidencjonowanej, tak istnieją różnego rodzaju obowiązki pracownicze, których taka osoba musi przestrzegać. Mianowicie pracownik będący na umowie o pracę z innym pracodawcą bądź zamierzający taką umowę podjąć w najbliższym czasie musi pamiętać o tym, że pełnione u pracodawcy obowiązki służbowe muszą być należycie wykonywane, a polecenia pracodawcy realizowane powinny być z odpowiednią sumiennością.
Działalność nierejestrowana przy umowie o pracę – czy to możliwe?
Mając własną działalność nierejestrowaną da się jednocześnie pozostawać w stosunku pracy z pracodawcą, w efekcie czego praca na etacie jest w pełni legalna przy prowadzeniu działalności niewymagającej rejestracji. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że przy działalności nierejestrowanej istnieje obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od zdobytych przychodów
Działalność świadczona osobiście a umowa zlecenie i umowa o dzieło
Jednym ze źródeł osiąganych przychodów, zaraz po stosunku pracy i stosunkach pokrewnych, jest działalność realizowana osobiście. Co najważniejsze, wskazać trzeba, że zasadniczym kryterium pozwalającym odróżnić działalności wykonywaną osobiście od standardowej działalności gospodarczej jest występowanie zewnętrznych znamion działalności gospodarczej, czyli.:
- rejestrowanie podatnika jako podmiotu gospodarczego;
- rzeczywiste realizowanie działalności w celach finansowych;
- zarobkowość i zorganizowany charakter działalności gospodarczej;
- ciągłość czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej.
Z kolei działalność realizowana osobiście różni się od świadczenia pracy wykonywanego w ramach stosunku pracy tym, że działalność wykonywana samodzielnie jest pracą wykonywaną na swój własny rachunek. Coraz częściej podkreśla się, iż umowy zaliczające się do źródła przychodów z działalności realizowanej osobiście to:
- twórczość artystyczna;
- działalność trenerska;
- działalność oświatowa i publicystyczna, w tym z tytułu udziału w konkursach z zakresu nauki, sztuki, kultury czy dziennikarstwa;
- przychody z uprawiania sportu, stypendia;
- przychody za sprawą udziału w badaniach i eksperymentach realizowanych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki;
- zarobki sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;
- przychody z działalności polskich arbitrów biorących udział w procesach arbitrażowych z zagranicznymi partnerami;
- przychody dostawane przez uczestników Rady Mediów Narodowych.
Umowa zlecenie w kontekście działalności nierejestrowanej
Według Kodeksu cywilnego poprzez umowę zlecenie przyjmujący zlecenie obliguje się do wykonania określonej czynności prawnej dla zleceniodawcy. Z kolei w przypadku odmiennej umowy zlecenie dotyczy umocowania do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Realizując działalność nierejestrowaną, da się jednocześnie pozostawać w stosunku pracy z innym podmiotem, co oznacza, iż świadczenie pracy na podstawie umowy zlecenie jest w pełni legalne w trakcie prowadzenia działalności niewymagającej rejestracji.
Umowa o dzieło a działalność nierejestrowana – co trzeba wiedzieć?
Poprzez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie obliguje się do zrealizowania oznaczonego dzieła, a zamawiający do przekazania określonej sumy pieniędzy. Celem takiej umowy jest doprowadzenie do wykonania oznaczonego dzieła i wydania go zamawiającemu. Dzieło musi mieć wyjątkowy, niepowtarzalny charakter, a osoba wykonująca umowę o dzieło odpowiada za jej wynik. Prowadząc działalność nierejestrowaną, da się jednocześnie pozostawać w stosunku pracy z innym podmiotem, a więc pracodawcą, co oznacza, iż świadczenie pracy na podstawie umowy o dzieło jest w pełni dozwolone przy prowadzeniu działalności, która nie wymaga żadnej rejestracji.
Podsumowanie najważniejszych faktów na temat łączenia działalności nierejestrowanej i pracy na etacie
Wedle obowiązującego prawa nie wynika zakaz prowadzenia działalności nierejestrowanej i jednoczesnej pracy na bazie umowy o pracę bądź umowy zlecenie czy też umowy o dzieło. Trzeba jednak mieć na względzie to, że kiedy dojdzie do wykonywania działalności osobiście w ramach umowy zlecenie czy o dzieło, to każdorazowo trzeba zwracać uwagę na kwotę otrzymywanego wynagrodzenia. Jest to bardzo ważne z uwagi na limit przychodu należnego z działalności nierejestrowanej, który nie może przekroczyć w żadnym miesiącu 3/4 kwoty minimalnego wynagrodzenia w skali brutto.
Zależy Ci na usprawnieniu całego procesu księgowego? Skorzystaj z oferty darmowego programu do faktur od Ifirma: https://www.ifirma.pl/program-do-faktur